Skip to content
Strona główna » Czy przez Biebrzański Park Narodowy będzie przebiegać droga ekspresowa?

Czy przez Biebrzański Park Narodowy będzie przebiegać droga ekspresowa?

Planowana budowa drogi ekspresowej S16 przez Biebrzański Park Narodowy to drażliwy temat dla mieszkańców jego okolic oraz ekologów.

Droga ekspresowa w Biebrzańskim Parku Narodowym

Planuje się, że odcinek drogi S16 Mrągowo – Orzysz – Ełk będzie przebiegał przez najcenniejsze przyrodniczo tereny Krainy Wielkich Jezior Mazurskich, w tym przez Biebrzański Park Narodowy. Decyzja ta będzie miała znaczący wpływ na przyrodę i dziką faunę i florę Biebrzańskiego Parku Narodowego. Odcinek drogi S16 Mrągowo – Ełk nie przeszedł jeszcze żadnych procedur związanych z wydaniem decyzji środowiskowej, tzn. nie wiadomo, jak te procedury będą przebiegać w ramach projektu i czy nie spowodują nowych zagrożeń dla środowiska naturalnego. Pojawia się jednak spora liczba przeciwników tego pomysłu.

Biebrzański Park Narodowy a polityka transportowa

Realizacja bardziej efektywnej polityki transportowej wymaga dokładnej analizy różnych tras na dłuższych dystansach. Jednocześnie ważne jest, aby zapewnić zachowanie walorów przyrodniczych o wyjątkowej wartości dla naszego kraju, takich jak Wielkie Jeziora Mazurskie czy Biebrzański Park Narodowy. W tym przypadku warianty proponowane przez stronę społeczną mogą prowadzić do takich sytuacji, w których odcinki S16 i Via Carpatia przebiegałyby przez obszary cenne przyrodniczo.

Ochrona środowiska w Biebrzańskim PN

Ważne jest, aby te projekty, które będą realizowane, były zgodne ze standardami ochrony środowiska, a także uwzględniały możliwości rozwoju infrastruktury społecznej. W chwili obecnej nie istnieją żadne projekty w ramach autostrady S16/Via Carpatia. Istnieje kilka wariantów proponowanych przez różne strony, ale prace nad żadnym z nich jeszcze się nie rozpoczęły, w tym badania oddziaływania na środowisko.

Inne serwisy